ŚLCJ@ECOS – Rozbudowa ŚLCJ dla inicjatywy ECOS
13 czerwca 2018 Dyrektor ŚLCJ prof. Krzysztof Rusek złożył wniosek o umieszczenie pojektu rozwoju Laboratorium na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej.
Projektowane jest zastąpienie pracującego od 25 lat w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW akceleratora ciężkich jonów przez nowe urządzenie o znacznie polepszonych parametrach energii, zakresu jonów i natężenia wiązek. Realizacja projektu pozwoli na zaistnienie w Polsce i w naszej części Europy unikalnego urządzenia do badań podstawowych z fizyki jądrowej, w tym badań własności pierwiastków superciężkich, a także wielu zastosowań w energetyce jądrowej, medycnie, badaniach własności ciał stałych, astrofizyce i in. Ważnym aspektem projektu będzie możliwość rozwijania kształcenia kadry studentów i naukowców na najwyższym poziomie, z możliwościami dostępu do jednego z najlepszych urządzeń tego typu na świecie. Projekt stanowić będzie częściową realizację programu European COllaboration on high intensity Stable beams (ECOS) rozpatrywanego przez Europejski Program FP7 EURONS i rekomendowanego przez europejski komitet fizyki jądrowej Nuclear Physics European Collaboration Committee (NuPECC).
Pełna wersja wniosku.
Harmogram realizacji projektu.
Listy poparcia
- Nuclear Physics European Collaboration Comittee
- Prof. J.C.Oganesian – ZIBJ, Dubna, Rosja
- Sekcja Fizyki Jądrowej Polskiego Towarzystwa Fizycznego
- Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
- Oddział Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego, Polska Akademia Nauk
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych
- Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego
- Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, Uniwersytet Śląski
- Instytut Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego, Uniwersytet Jagielloński