Jubileusz 30 lat wiązki jonów z Warszawskiego Cyklotronu

„Nuclear Physics News” w 1994 roku donosił:

„Narodziło się nowe centrum badawcze. To był dobry sezon zarówno dla polskich fizyków ciężkich jonów, jak i dla warszawskich handlarzy szampanem. Pod koniec listopada 1993 roku zapasy szampana wyczerpały się po pierwszej udanej akceleracji wiązki 32 MeV 20Ne2+ w Warszawskim Cyklotronie Ciężkich Jonów […]”.

W dniach 8 – 10 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy 30 rocznicę uzyskania pierwszej wiązki jonów z Warszawskiego Cyklotronu. W Jubileuszu wzięło udział wielu gości z kraju i z zagranicy, w tym reprezentująca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani prof. Maria Mrówczyńska, oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak.

Podczas uroczystej sesji jubileuszowej wręczone zostały Medale Uniwersytetu Warszawskiego. Za zasługi dla SLCJ UW uhonorowanych zostało dwanaście osób. Odsłonięto także galerię upamiętniającą byłych dyrektorów naszej jednostki. W dalszej części dnia zaprosiliśmy gości do zwiedzenia Laboratorium oraz odbyły się sesje naukowe poświęcone zarówno historii, jak i teraźniejszości Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów.

W kolejnych dniach – 9 i 10 kwietnia wraz z Sekcją Fizyki Jądrowej Polskiego Towarzystwa Fizycznego zorganizowaliśmy Sympozjum “Dokąd zmierzasz Polska Fizyko Jądrowa”, podczas którego skupiliśmy się na przyszłości i najbliższych planach badawczych, bo jak podsumował p.o. Dyrektora SLCJ Paweł J. Napiorkowski “30 lat to dobry początek”.

Bardzo dziękujemy za listy gratulacyjne, które otrzymaliśmy z okazji Jubileuszu i wszystkie życzenia rozwoju, sukcesów, wytrwałości i odwagi.