XIX Ogólnopolskie Warsztaty Akceleracji i Zastosowań Ciężkich Jonów

Warszawa, 19 – 25 października 2025 r.

W dniach 19 – 25 października 2025 r. w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się ogólnopolskie warsztaty szkoleniowe dla studentów III i IV roku fizyki zainteresowanych fizyką jądrową.

Tematami zajęć były:

  • akceleracja ciężkich jonów i elementy optyki jonowej;
  • detekcja cząstek naładowanych i promieniowania gamma;
  • własności jąder atomowych i mechanizmy reakcji jądrowych;
  • układy elektroniki pomiarowej i systemy zbierania danych;
  • interdyscyplinarne zastosowania fizyki jądrowej.

Program warsztatów obejmował wykłady i praktyczne zadania do wykonania przez studentów.

Zajęcia były prowadzone w Laboratorium z wykorzystaniem unikalnej aparatury badawczej zainstalowanej na wiązce Warszawskiego Cyklotronu.

Studenci w czasie Warsztatów wykonywali przez tydzień projekty badawcze w ramach jednego z niżej wymienionych ćwiczeń w grupach 3-4 osobowych.
W sobotę wszystkie grupy zaprezentowały swoje doświadczenia i uzyskane wyniki.

Ćwiczenia doświadczalne

A: Spektroskopia gamma przy użyciu wielodetektorowego układu EAGLE (prowadzący: M. Palacz, P. Sekrecka, I. Piętka)

B: Od rozpraszania Rutherforda do pomiaru energii wiązki (prowadzący: G. Colucci, M. Wolińska-Cichocka, K. Rani)

C: Produkcja i pomiar grubości tarcz do eksperymentów z wiązką cząstek naładowanych (prowadzący: A. Stolarz, K. Wrzosek-Lipska, M. Paluch-Ferszt)

 

Plan wykładów

 

Archiwum Warsztatów z lat ubiegłych.