XIX Ogólnopolskie Warsztaty Akceleracji i Zastosowań Ciężkich Jonów

Warszawa, 19 – 25 października 2025 r.
W dniach 19 – 25 października 2025 r. w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się ogólnopolskie warsztaty szkoleniowe dla studentów III i IV roku fizyki zainteresowanych fizyką jądrową.
Tematami zajęć były:
- akceleracja ciężkich jonów i elementy optyki jonowej;
- detekcja cząstek naładowanych i promieniowania gamma;
- własności jąder atomowych i mechanizmy reakcji jądrowych;
- układy elektroniki pomiarowej i systemy zbierania danych;
- interdyscyplinarne zastosowania fizyki jądrowej.
Program warsztatów obejmował wykłady i praktyczne zadania do wykonania przez studentów.
Zajęcia były prowadzone w Laboratorium z wykorzystaniem unikalnej aparatury badawczej zainstalowanej na wiązce Warszawskiego Cyklotronu.
Studenci w czasie Warsztatów wykonywali przez tydzień projekty badawcze w ramach jednego z niżej wymienionych ćwiczeń w grupach 3-4 osobowych.
W sobotę wszystkie grupy zaprezentowały swoje doświadczenia i uzyskane wyniki.
Ćwiczenia doświadczalne
A: Spektroskopia gamma przy użyciu wielodetektorowego układu EAGLE (prowadzący: M. Palacz, P. Sekrecka, I. Piętka)
B: Od rozpraszania Rutherforda do pomiaru energii wiązki (prowadzący: G. Colucci, M. Wolińska-Cichocka, K. Rani)
C: Produkcja i pomiar grubości tarcz do eksperymentów z wiązką cząstek naładowanych (prowadzący: A. Stolarz, K. Wrzosek-Lipska, M. Paluch-Ferszt)
Plan wykładów

Archiwum Warsztatów z lat ubiegłych.


